YENİ KARARLAR ALINDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YENİ KARARLAR ALINDI
Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha meclisi, Düzce’de hızla artış gösteren Korona virüs vakaları sonrasında yeni kararlar aldı. Alınan kararlara göre Banka, PTT ve AVM girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha meclisi, Düzce’de hızla artış gösteren  Korona virüs vakaları sonrasında yeni kararlar aldı. Alınan kararlara göre Banka, PTT ve AVM girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha meclisi'nin aldığı yeni kararlar şöyle;

 1. Pazaryerlerinin denetlenmesi amacıyla Pazarcılar Odası tarafından her pazar için güvenlik görevlileri haricinde iki kişi olacak şekilde pazaryeri sorumlusunun görevlendirilecektir.
 2. Alışveriş merkezi (AVM) yönetimlerince; Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi doğrultusunda alışveriş merkezlerinde aktif kullanılacak alanın metrekaresine göre (müşteri alınmayan alanlar, otopark, faaliyet göstermeyen iş yerleri vb. yerler hesaplamaya dahil edilmeyecektir) her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde içeri alınacak kişi sayısı belirlenecektir.
 3. Belediyeler tarafından trafiğe kapalı alanlardaki oturma banklarının kullanım dışı bırakılacaktır.
 4. 28.11.2020 Cumartesi günü itibariyle il genelinde tüm AVM, banka ve PTT şubelerinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması yapılarak vatandaşlarımız içeri alınacaktır.
 5. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;
 1. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL,
 2. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezası uygulanmasına,
 3. Maske kullanım kurallarına veya sigara içme yasağına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca kolluk kuvvetlerince 900 TL idari para cezası uygulanmasına,
 4. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,
 5. İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca 26.11.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HAMSİDE KAMPANYAÖnceki Haber

HAMSİDE KAMPANYA

ALDIĞI DERECE GURURLANDIRDISonraki Haber

ALDIĞI DERECE GURURLANDIRDI

Yorum Yazın

Benzer Haberler